Titanium Grade 1 - Pure Titanium Coil, Sheet og Plate
Apr 24, 2026
Titanium klasse 1(UNS R50250 / 3.7025) er et kommercielt rent titaniumkendetegnet ved meget god duktilitet og fremragende koldformbarhed, hvilket gør den velegnet til dybdetrækningsapplikationer.GNEEleverer Titanium Grade 1 i spole- og pladeform, kendt for sin fremragende generelle bestandighed og havvandskorrosionsbestandighed.
Nøglefunktioner i Titanium Grade 1 inkluderer:
Meget god duktilitet og koldformbarhed– ideel til dyb tegning
Fremragende korrosionsbestandighedi havvand, oxiderende, neutrale og mildt reducerende medier inklusive chlorider
Lav massefylde (4,51 g/cm³)– omkring halvdelen af nikkel-baserede legeringer
Højt styrke-til-vægtforhold



Anvendelser af Titanium Grade 1 ark
| Industri | Specifikke applikationer |
|---|---|
| Kemisk industri | Korrosionsbestandigt-udstyr, reaktorer, beholdere |
| Maritim industri | Havvandsrør, marine hardware, offshore komponenter |
| Lægemidler | Narkotikafremstillingsudstyr, renrumskomponenter |
| Medicinsk teknologi | Kirurgiske implantater, medicinsk udstyr (ASTM F67 certificeret) |
Specifikationer for Titanium Grade 1 Coil
| Parameter | Detaljer |
|---|---|
| Standarder | ASTM B265, ASME SB265, ASTM F67, ISO 5832-2 |
| UNS nummer | R50250 |
| DIN / EN | 3.7025 |
| Tilgængelige formularer | Spoler og plader |
| Tykkelsesområde | 0,075 mm til 4,00 mm |
| Bredde | 330 mm til 1250 mm (afhængig af tykkelse) |
Titanium Grade 1 – Tilgængelige lagermål
| Tykkelse (mm) | Bredde (mm) |
|---|---|
| 0.075 | 330 |
| 0.08 | 330 |
| 0.10 | 450 |
| 0.20 | 450 |
| 0.30 | 1000 |
| 0.40 | 1000 |
| 0.50 | 1250 |
| 0.60 | 1250 |
| 0.70 | 1250 |
| 0.80 | 1250 |
| 0.90 | 1250 |
| 1.00 | 1250 |
| 1.20 | 1250 |
| 1.50 | 1250 |
| 2.00 | 1250 |
| 2.50 | 1250 |
| 3.00 | 1250 |
| 4.00 | 1250 |
Kemisk sammensætning af Titanium Grade 1 (ASTM B265)
| Element | Procent (maks. medmindre andet er angivet) |
|---|---|
| Titan (Ti) | Resten |
| Jern (Fe) | 0,20 % maks |
| Ilt (O) | 0,18 % maks |
| Kulstof (C) | 0,08 % maks |
| Nitrogen (N) | 0,03 % maks |
| Brint (H) | 0,015 % maks |
Fysiske egenskaber af Titanium Grade 1-plade
| Ejendom | Værdi |
|---|---|
| Tæthed | 4,51 g/cm³ |
| Smeltepunkt | 1670 grader |
| Beta Transus temperatur | 888 ± 4 grader |
| Termisk ledningsevne (ved 20 grader) | 16 W/m grad |
Mekaniske egenskaber af Titanium Grade 1-strimmel (ved stuetemperatur, ASTM B265)
| Ejendom | Værdi |
|---|---|
| Udbyttestyrke | 138 MPa (min) – 310 MPa (maks.) |
| Trækstyrke | 240 MPa (min) |
| Forlængelse | 24 % (min.) |
Ofte stillede spørgsmål
1. Hvad er forskellen mellem Titanium Grade 1 og Titanium Grade 2?
Grad 1 har lavere ilt (0,18 % maks.) og jern (0,20 % maks.) end grad 2, hvilket gør den blødere og mere duktil.Grade 1 er den blødeste og mest duktile af alle kommercielle titaniumkvaliteter. Den er ideel til dybdetrækning og koldformning. Grade 2 har højere styrke (trækstyrke 345 MPa min vs. Grade 1's 240 MPa min), men mindre formbarhed. Grad 1 foretrækkes til kemisk udstyr og medicinske implantater, hvor formbarhed er kritisk.
2. Hvad er de tilsvarende standarder for Titanium Grade 1?
Titanium Grade 1 ækvivalenter er ASTM B265, ASME SB265, ASTM F67 (medicinsk), ISO 5832-2, UNS R50250 og DIN 3.7025.ASTM B265 er standarden for industriplader, plader og spole. ASTM F67 og ISO 5832-2 gælder specifikt for medicinske implantater. DIN 3.7025 er den tysk/europæiske betegnelse.
3. Hvad er smeltepunktet for Titanium Grade 1?
Smeltepunktet for Titanium Grade 1 er 1670 grader.Dette er væsentligt højere end aluminium (660 grader) og stål (~1370-1500 grader). Beta-transus-temperaturen (hvor alfa-titanium omdannes til beta-titan) er 888 ± 4 grader, hvilket er vigtigt for varmebehandling og varmebearbejdningsprocesser.
4. Er Titanium Grade 1 korrosionsbestandigt i havvand?
Ja, Titanium Grade 1 har fremragende korrosionsbestandighed i havvand.Det er meget modstandsdygtigt over for sprækkekorrosion, grubetæring og spændingskorrosion i havmiljøer. I modsætning til kobberlegeringer er den ikke afhængig af en beskyttende film, der kan blive beskadiget af høj hastighed. Titanium Grade 1 bruges ofte til havvandskølesystemer og marine hardware.
5. Kan Titanium Grade 1 svejses?
Ja, Titanium Grade 1 har god svejsbarhed.Gas Tungsten Arc Welding (GTAW/TIG) er den foretrukne metode. Beskyttelsesgas (argon eller helium) er absolut påkrævet, fordi titanium let absorberer ilt, nitrogen og brint ved høje temperaturer. Forurening forårsager skørhed. Svejsning skal udføres i et rent miljø.
6. Hvad er forskellen mellem ASTM B265 og ASTM F67 for Titanium Grade 1?
ASTM B265 er til industrielle anvendelser; ASTM F67 er til medicinske implantater.ASTM B265 dækker kommercielt rent titanium til kemisk behandling, marine og generel industriel brug. ASTM F67 har strengere kemiske og mekaniske krav til kirurgiske implantatapplikationer, herunder yderligere test og sporbarhed. GNEE kan levere begge kvaliteter.
7. Hvad bruges Titanium Grade 1 til?
Titanium Grade 1 bruges til kemisk udstyr, marine komponenter, farmaceutiske fartøjer og medicinske implantater.Specifikke applikationer omfatter varmevekslerplader, reaktorbeholdere, havvandsrør, kirurgiske implantater (knogleplader, skruer) og dybtrukne dele som bælge og huse.
8. Hvilke tykkelser lagerfører GNEE til Titanium Grade 1?
GNEE lagerfører Titanium Grade 1 fra 0,075 mm til 4,00 mm tykkelse.Bredde varierer fra 330 mm til 1250 mm afhængig af tykkelse. Tykkere materiale (over 4,00 mm) og brugerdefinerede dimensioner er tilgængelige efter anmodning. Både spoler og tilskårne--ark er tilgængelige.
9. Hvad er tætheden af Titanium Grade 1?
Densiteten af Titanium Grade 1 er 4,51 g/cm³.Dette er cirka 60 % tungere end aluminium (2,70 g/cm³), men kun halvdelen af vægten af nikkel-baserede legeringer (8,5-9,0 g/cm³) og cirka 43 % lettere end rustfrit stål (7,9 g/cm³). Denne lave tæthed bidrager til titaniums høje styrke-til-vægt-forhold.
10. Hvad er den termiske ledningsevne af Titanium Grade 1?
Den termiske ledningsevne af Titanium Grade 1 er 16 W/m grad ved 20 grader.Dette er relativt lavt sammenlignet med kobber (401 W/m grad) og aluminium (237 W/m grad), men svarer til rustfrit stål (~15 W/m grad). Denne lave varmeledningsevne kan være en fordel eller ulempe afhængigt af anvendelsen (f.eks. reducerer varmetabet, men reducerer også varmeoverførselseffektiviteten).
11. Hvordan er Titanium Grade 1 sammenlignet med rustfrit stål 316 for korrosionsbestandighed?
Titanium Grade 1 har overlegen korrosionsbestandighed over for rustfrit stål 316 i klorid (havvand) miljøer.Rustfrit stål 316 er modtageligt for grubetæring og sprækkekorrosion i stillestående eller lav-havvand. Titanium Grade 1 er praktisk talt immun over for disse angrebsmekanismer. Imidlertid har rustfrit stål 316 højere styrke og lavere omkostninger. Til marineapplikationer, der kræver langsigtet-pålidelighed, er titanium ofte det bedre valg.
12. Hvad er leveringstiden for Titanium Grade 1 fra GNEE?
Standard lagerstørrelser af Titanium Grade 1 er tilgængelige til øjeblikkelig forsendelse fra GNEE.Tilpassede tykkelser, bredder eller afskåret-til-længdeordrer kræver typisk 2-4 ugers behandling. Store mængder ordrer (over 5 tons) kan kræve 6-8 uger. Kontakt GNEE for aktuel tilgængelighed og leveringstider.
Kvalitetstest for Titanium Grade 1 Coil
| Testmetode | Formål | Frekvens |
|---|---|---|
| Kemisk Analyse | Bekræft Ti (resten), Fe (0,20 % max), O (0,18 % max), C (0,08 % max), N (0,03 % max), H (0,015 % max) | Per varme |
| Træktest | Bekræft flydespænding (138-310 MPa), trækstyrke (240 MPa min), forlængelse (24 % min) | Pr. parti |
| Hårdhedstestning | Bekræft konsekvent temperament og renhed | Pr. parti |
| Bøjningstest | Tjek duktilitet og formbarhed ved dybtrækningsapplikationer | Pr. parti |
| Ultralydstest | Registrer interne fejl, delamineringer og indeslutninger | Efter behov |
| Hvirvelstrømstest | Registrering af overfladefejl og {{0}nær overfladefejl | Efter behov |
| Hydrostatisk test | Lækagesikker verifikation af rør-/rørformer | Efter behov |
| Dimensionel inspektion | Bekræft tykkelse (± tolerance) og bredde | 100% |
| Visuel inspektion | Tjek overfladefinish, ridser, buler, oxidation og det generelle udseende | 100% |

Emballage til Titanium Grade 1 ark
| Emballagekomponent | Materiale / Metode | Beskyttelse ydet |
|---|---|---|
| Vekselvirkning | Neutralt pH-papir eller plastikfilm mellem arkene | Forhindrer direkte metal-til-metalkontakt og overfladeridsning |
| Fugtspærre | VCI (Vapor Corrosion Inhibitor) papir eller polyethylenfilm | Udelukker korrosion fra fugt og kondens |
| Indre Wrap | Vandtæt plastikplade (0,10-0,15 mm) | Blokerer indtrængning af fugt og støv |
| Kantbeskyttelse | Hjørnebeskyttere af pap eller plast | Forhindrer kantskader og båndskæringer |
| Sammenpakning | Stål- eller PET-stropper (3-4 pr. bundt) | Sikrer ark til stabil håndtering |
| Ydre Indpakning | Vævet polypropylen stof | Slidstyrke og rivebeskyttelse |
| Palle / kasse | ISPM-15 certificeret varmebehandlet krydsfiner | Gaffeltrucksadgang, frihøjde, eksportoverholdelse |
| Mærkning | Vejrbestandig-klæbende etiket | Viser kvalitet (Grade 1 / UNS R50250), tykkelse, bredde, varmenummer, mængde, nettovægt, destination |
| Containerladning | Stødsække og træafstivning | Forhindrer lastskift inde i 20 fod eller 40 fod containere |

Fabriksudstyr til Titanium Grade 1-produktion
| Arbejdsstation | Udstyrstype | Tekniske specifikationer | Produktionsrolle |
|---|---|---|---|
| Smeltning | Vacuum Arc Remelting (VAR) ovn eller elektronstråleovn | 3-10 tons kapacitet, vakuumkammer | Producerer titaniumbarrer med høj-renhed med minimal gasabsorption (O, N, H kontrolleret) |
| Smedning | Hydraulisk smedepresse | 2000-5000 tons kraft | Nedbryder støbt struktur og producerer plade til valsning |
| Varm rullende | 4-høj reverserende varmvalseværk | Rullebredde op til 1500 mm, rulletemperatur over beta transus (ca. 900 grader) | Reducerer pladetykkelsen til mellemmål (varmvalset spole/plade) |
| Udglødning | Kontinuerlig eller batch udglødningsovn | Kontrolleret atmosfære (argon eller vakuum), temperaturområde 650-750 grader | Blødgør materiale, aflaster restspændinger, opnår de nødvendige mekaniske egenskaber |
| Afkalkning | Kugleblæsning + Bejdseline | Syrebad (HNO₃ + HF) | Fjerner overfladeoxidbelægninger fra varmvalsning |
| Koldvalsning | 4-høj eller 20-høj koldvalseværk | Præcisionsmålerkontrol, rullehastighed op til 300 m/min | Opnår endelig tykkelse (ned til 0,075 mm), snævre tolerancer, glat overfladefinish |
| Nivellering | Roller Leveler eller Båre Leveler | 21-rulle eller 23-rulle design, max bredde 1250mm | Korrigerer fladhed og fjerner spolesæt |
| Opskæring | Roterende skærelinje | Spaltehastighed op til 100 m/min, breddetolerance ±0,5 mm | Skærer brede masterspoler til i smallere færdige bredder |
| Klip-til-længde | Klip-til-Længde (CTL) linje | Flyvende forskydning eller stop-startskæring, længdetolerance ±1,0 mm | Producerer ark fra spole i specificerede længder |
| Inspektion | Automatiseret visuelt og dimensionelt inspektionssystem | Laser eller optiske sensorer | 100% overfladekvalitet og dimensionsverifikation |
| Emballage | Automatisk coil wrapping og strapping line | Polyethylenfilm + stål/PET-stropper | Forbereder spoler eller plader til eksportforsendelse |








